Atrakcje turystyczne

Bieniszew

Na szczycie Sowiej Góry znajduje się klasztor kamedułów założony w 1663 r. Obecnie prowadzony przez 5 zakonników- pustelników. Tylko mężczyźni mają codzienną możliwość zwiedzania części klasztoru ie objętego klauzurą. Kobiety mogą brać udział w niedzielnych mszach św. i odpustach (główny 8 września).

Miejsce położone w odległości ok. 18 km od Lichenia Starego.

bieniszew3m

Biskupin

biskupin

Najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat (zachowane w znakomitym stanie). Przed wojną Biskupin był nazywany ” Polskimi Pompejami”

Każdego roku we wrześniu w Biskupinie organizowany jest festyn archeologiczny, na którym goście, lepią gliniane naczynia, strzelają z łuku, uczą się wzniecać ogień oraz wiele innych godnych uwagi atrakcji.

Miasto znajduje się w odległości ok 92 km od Lichenia Starego

Ciechocinek

Główną atrakcją są trzy największe drewniane tężnie czyli urządzenia do odparowywania wody z solanek. Sercem Ciechocinka jest Grzyb czyli solankowa fontanna. Naprzeciwko Grzyba znajduje się Park Zdrojowy – najstarszy i najciekawszy (założony w 1875 r.) park Ciechocinka. W parku znajdują się dwie ciekawe budowle. Pierwsza to drewniana muszla Koncertowa a druga to budynek Pijalni Wód Mineralnych.

Miasto położone w odległości ok. 95 km od Lichenia Starego.

ciechocinek

Gniezno

gniezno

To pierwsza stolica Polski, która była niegdyś głównym grodem Wielkopolski. W czasach pogańskich istniał tutaj dwór książęcy, a cztery pokolenia przed Mieszkiem I władzę sprawował tu ród Piasta. Do czasów dzisiejszych zachowały się liczne pamiątki historyczne jak również cenne zabytki architektury związane ze szlakiem piastowskim. Warto zobaczyć: Muzeum Początków państwa Polskiego, archikatedrę Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha wraz z podziemiami i skarbcem, Drzwi Gnieźnieńskie, ceglany kościół s. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Jerzego

Miasto położone w odległości ok. 98 km od Lichenia Starego.

Kazimierz Biskupi

Kościół 5 braci Męcznenników wzniesiony w stylu gotyckim z charakterystycznym czteroprzęsłowym sklepieniem gwieździstym. W roku 1001, przybyli w to miejsce na zaproszenie księcia Bolesława Chrobrego mnisi z włoskiego klasztoru benedyktyńskiego Pereum, gdzie opatem był , późniejszy święty i założyciel Zakonu Kamedułów – Romuald. Z odległej Italii przybyło do Polski dwóch mnichów – Jan i Benedykt. Dzieje 5 braci Męczenników były bardzo ciekawe, ale i tragiczne. Obecnie w klasztorze mieści się wyższe seminarium Duchowe i muzeum misyjne.

Miasto położone w odległości ok. 20 km od Lichenia Starego.

kazimierzbiskupi

Kruszwica

kruszwica

Miasto to jedna z legendarnych stolic Polski. Centrum miasta stanowi rynek o zabudowie z początku XIX w.. W miejscowości tej znajduje się Mysia Wieża, która jest pamiątką po gotyckim zamku zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Wieża ma kształt ośmiokątu o wysokości 32m.
Nazwa wieży pochodzi od legendy o Popielu, choć sama jest znacznie młodsza.

Miasto położone w odległości ok. 60km od Lichenia Starego

Konin-Gosławice

Siedzibą Muzeum okręgowego jest bezwieżowy zamek, zbudowany nad Jeziorem Gosławickim w latach 1420 – 1426. Możemy w nim podziwiać stałe wystawy:

  • archeologiczną
  • przyrodniczo-geologiczną
  • oraz ekspozycje poświęcone historii Konina, dziejów oświetlenia, biżuterii patriotycznej i jubilerskiej

Muzeum położone w odległości ok. 15 km od Lichenia Starego.

konin-goslawice

Ląd

lad

Barokowy kościół i dawny klasztor cystersów należy do najcenniejszych architektonicznych zabytków okolic Konina. Został on zaliczony do najwyższej- „0” klasy zabytków. Na uwagę zasługują: polichromie gotyckie, malowidła i klasztorna biblioteka. W latach 1939-1941 istniał tu obóz przejściowy dla księży. Dziś w Lądzie posługują księża salezjanie.

Miejsce położone w odległości ok. 47 km od Lichenia Starego.